Dlaczego i czy warto ograniczyć korzystanie ze smartfonów?

Dlaczego i czy warto ograniczyć korzystanie ze smartfonów?

Smartfon stał się nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Już od wielu lat przestał być używany jedynie do wykonywania połączeń i przesyłania wiadomości tekstowych. Przystępność cenowa sprawiła, że smartfony posiada coraz więcej osób, a niejednokrotnie posiadamy więcej niż jeden aparat. Użytkownicy są też coraz młodsi. Coraz większą popularność zyskuje określenie „pokolenie always on” – są to osoby, które praktycznie nie znają i nie pamiętają czasów bez dostępu do Internetu. Według przeprowadzonych przez Pew Research Center badań od 2011 roku liczba Amerykanów używających smartfonów wzrosła z 35% do 77%, natomiast 95% osób posiada jakiś telefon komórkowy[1]. Jednocześnie pojawia się coraz więcej opinii, że należy ograniczyć korzystanie ze smartfonów. Czy to prawda?

 

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że przywiązanie do smartfonów wzięło się z ich coraz szerzej rozwijanych funkcji i możliwości, wykorzystywanych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, włączając nawet tak proste funkcje jak notes czy kalkulator, czy aparat fotograficzny. Bycie on-line praktycznie w każdym momencie  i miejscu znacznie usprawnia i przyśpiesza wykonywanie różnych codziennych czynności, jak np. zakupy, składanie zamówień, rezerwacje i wiele wiele innych. Wygoda i komfort, jaki dają nam smartfony sprawiły, że korzystamy z nich coraz częściej i mamy je przy sobie praktycznie cały czas, co niestety prowadzi do uzależnienia. Bardzo szybki rozwój urządzeń mobilnych oraz usług on-line spowodował powstanie wielu nowych uzależnień i chorób cywilizacyjnych m.in. nomofobię – lęk przed niemożliwością skorzystania z telefonu komórkowego, fonoholizm -  który dotyka według badań CBOS 92% Polaków[2], uzależnienie od sieci, socjomania internetowa, FoMO  (ang. fear of missing out[3]) itd. „SecurEnvoy, firma zajmująca się zabezpieczeniami, przeprowadziła badania w Wielkiej Brytanii, które pokazały, że aż 66% ludzi ma tam jakąś formę nomofobii. 41% uczesntików badań miało co najmniej dwa urządzenia by na pewno pozostać w kontakcie”.[4]

 

Kolejnym negatywnym skutkiem nadmiernego przywiązania do smartfonów wg. wielu psychologów jest wzmocnienie zachowań egoistycznych i spadek empatii. Będąc w nieustannym kontakcie w sieci na różnego rodzaju czatach i mediach społecznościowych, coraz mniej dbamy o relacje w realnej rzeczywistości. Korzystając z anonimowości niebezpiecznie rośnie także w ostatnim czasie zjawisko hejtu, prowadzącego do depresji, a nawet samobójstw. Stajemy się społeczeństwem mniej prospołecznym. Koncentrujemy się na naszym wizerunku w mediach społecznościowych, znacznie wzrósł ekstrawertyzm, a brak zainteresowania bądź „lajków” budzi w nas frustrację. „Dr Yalda T. Uhls z University of California przeprowadziła eksperyment, w którym zaprosiła dzieci w wieku 12 lat do udziału w pięciodniowym obozie. Dzieci nie mogły korzystać z żadnych urządzeń multimedialnych, bazując wyłącznie na komunikacji twarzą w twarz. Okazało się, że po powrocie z obozu uczniowie rozpoznawali emocje innych ludzi lepiej niż ich rówieśnicy, którzy zostali w szkole, korzystając codziennie z nowych technologii”[5]. Często pielęgnując relacje społeczne w sieci ulegamy złudzeniu, że jesteśmy otoczeni gronem znajomych i w naszych relacjach społecznych nie potrzeba zmian, podczas gdy w rzeczywistości jesteśmy samotni.

 

Diagnozowane jest coraz więcej fizycznych przypadłości związanych ze zbyt częstym korzystaniem ze smartfonów. Najczęściej wymienia się:

  • „syndrom SMS-owej szyi” - długotrwałe patrzenie na ekran w takiej pozycji może powodować kompresję kręgów i w efekcie nawet zwyrodnienie dysków[6]. Pozycja, w której głowa jest nieustannie lekko pochylona do przodu powoduje także zniekształcenie owalu twarzy, utratę jędrności skóry i pojawienie się tzw. drugiego podbródka. Możemy nabawić się także zapalenia stawów nadgarstka. 
  • Zaburzenia lub pogorszenie jakości snu także może być powiązane z nadmiernym używaniem telefonu komórkowego wieczorami. Natomiast następstwem tej przypadłości mogą być m.in. problemy z koncentracją.
  • Problemy z cerą – spowodowane wyższą temperaturą telefonu oraz ogromną ilością bakterii znajdujących się na wyświetlaczu, a także zespół suchego oka będący skutkiem tego, że korzystając ze smartfona mrugamy rzadziej.
  • Problemy z płodnością – spowodowane zmniejszoną ruchliwością plemników.

Trwają badania prowadzone na 11 tys. Dzieci przez National Institutes of Health, z których wynika, że te z nich, które używają smartfonów ponad 7 godzin dziennie narażone są na zmiany w mózgu prowadzące do zmniejszenia się kory mózgowej, a co za tym idzie do niższego IQ, osłabienia umiejętności poznawczych i językowych[7].

 

Toczą się także dyskusje na temat szkodliwości promieniowania telefonów komórkowych. Słuchanie muzyki oraz inne czynności wykonywane na smartfonach, jak np. pisanie SMSów powoduje naszą dekoncentrację, a to jest przyczyną m.in. wielu wypadków drogowych. Co więcej, łatwy dostęp do informacji sprawia, że pogarsza nam się pamięć oraz wyobraźnia – tzw. efekt Google[8].

Nie można jednak zaprzeczyć, że Internet oraz mobilny dostęp do niego niesie za sobą także wiele pozytywnych skutków. Pozwala między innymi na oszczędność czasu, który możemy przeznaczyć na relacje z bliskimi oraz na uzyskanie potrzebnych informacji, czy ułatwia możliwość kontaktu.

 

Podsumowując, należy zaznaczyć, że najbardziej zagrożone negatywnymi skutkami częstego korzystania ze smartfonów są osoby młode i dzieci, które nie znają czasów bez Internetu, nie mają więc porównania, jak mogłyby wyglądać ich relacje z rówieśnikami. Dlatego też konieczne jest zwrócenie uwagi na problem uzależnień i depresji. Zdania co do tej sytuacji, są jak zwykle podzielone. Podczas, gdy jedni demonizują Internet i urządzenia mobilne, inni zauważają ich zalety i użyteczność. Pamiętać należy przede wszystkim, że smartfony, tablety, czy Internet same w sobie nie stanowią zagrożenia, a nasze nawyki i sposób w jaki z nich korzystamy i to zależy tylko i wyłącznie od nas samych[9]

 

Źródła:
Puls Biznesu NR 89 (5347) z dn. 10-12 maja 2019

https://www.newsweek.pl/wiedza/psychologia/technologia-jak-smartfon-zmienia-twoj-mozg/e97gw2s

https://www.hellozdrowie.pl/artykul-7-powodow-zeby-odpoczac-od-smartfona/

https://www.focus.pl/artykul/uzaleznieni-od-smartfonow-171204121036

https://www.o2.pl/artykul/-proc-nastolatkow-jest-uzaleznionych-od-smartfonow-i-internetu-6222372808497281a

https://mobileworld24.pl/2019/02/06/smartfon-najlepszym-przyjacielem-polaka/

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/rownowaga/dlaczego-warto-ograniczyc-korzystanie-ze-smartfonow/52nj95g

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/telefony-komorkowe-sa-szkodliwe-dla-zdrowia-i-urody-sprawdz-dlaczego-warto-ograniczyc/km12ete

https://nowosci.com.pl/uzaleznienie-od-smartfonow-zagrozenie-a-moze-po-prostu-znak-czasow-smartfony-rzadza-swiatem-i-ludzmi/ar/13355846

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/fonoholizm-naduzywanie-smartfonow-przez-dzieci-najwazniejsze-symptomy

 

Kontakt z prasą:
Olga Radzikowska
Marketing Assistant
Todis Consulting
olga.radzikowska@todis.pl

 

[7] „Smartfony zmniejszają korę mózgową dzieci” Puls Biznesu NR 89 (5347) z dn. 10-12 maja 2019

Zobacz wszystkie aktualności
Teoria, a praktyka wdrożeń
PRO Siechnice Ireneusz Kucharski, Prokurent – Z-ca Dyrektora  
PRO Siechnice
Ireneusz Kucharski,
Prokurent – Z-ca Dyrektora
 
Dzięki systemowi pracownicy magazynowi znacznie usprawnili swoją pracę, aktualnie mogąc wykonywać większą ilość procesów w......

W tej kategorii


Copyright 2007 – 2020 © Prawa autorskie do strony internetowej oraz jej zawartości przysługują firmie
BPC GROUP POLAND bądź innym podmiotom uprawnionym – i chronione są przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
×

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Repellat impedit repellendus vero cupiditate suscipit, tempora quae praesentium qui omnis molestias fugiat totam architecto quo ad aliquam excepturi. Quia, id quo.

Trwa ładowanie.. Proszę czekać...

Trwa Ładowanie