Zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym

5 sposobów na oszczędność czasu z nowoczesnym systemem MES.

Na rynku inteligentnych systemów wspierających produkcję od lat funkcjonują rozwiązania, które mają za zadanie przyspieszyć pracę, czyli faktycznie oszczędzać czas. W idealnym świecie, w sytuacji pojawienia się dużej ilości zamówień firmy produkcyjne powinny rozwijać działalność, uruchamiać nowe linie technologiczne, zatrudniać ludzi. W praktyce wszystkie działania związane są raczej z dążeniem do maksymalnego wykorzystania czasu i aktualnych, już posiadanych możliwości produkcyjnych. Najpopularniejszym wyborem w takich sytuacjach jest system MES, czyli narzędzie dedykowane do optymalizacji produkcji i racjonalnego zarządzania nią.

 

Nowoczesny system MES dla każdego typu organizacji produkcji

Niezależnie od typu produkcji - jednostkowej, seryjnej czy masowej - wyposażenie firmy w system do zarządzania produkcją jest bardzo dobrym wyborem, który wprowadza ład i porządek w działanie przedsiębiorstwa. Zresztą potwierdzają to prognozy rozwoju automatyzacji i optymalizacji produkcji, a także wzorce przemysłowe płynące z zachodnich gospodarek. Coraz częściej standardem jest - oprócz zakupu maszyn produkcyjnych i zabezpieczenia technologicznych podstaw produkcji - posiadanie oprogramowania dla produkcji.

I choć nie są to rozwiązania najtańsze, a ich wdrożenie szczególnie na początku wymaga sporego zaangażowania, to w ostatecznym rozrachunku górą są korzyści wynikające z jego stosowania. System MES, szczególnie taki nowoczesny, precyzyjnie monitoruje maszyny, zbiera dane i udostępnia je w czasie rzeczywistym, generuje raporty, ostrzega o zagrożeniach i awariach, organizuje pracę magazynu i wspiera zarządzanie zasobami ludzkimi. Funkcjonalności i realizowane zadania wymieniać można by jeszcze długo, ale najistotniejsze jest, do czego to wszystko prowadzi. System MES pozwala oszczędzać:

  • przede wszystkim czas - pracowników produkcji i magazynów, managerów, kadry zarządzającej, ale i maszyn, które po właściwej optymalizacji procesów są w stanie w tym samym czasie (co przed optymalizacją) wytworzyć więcej produktów;
  • surowce, ponieważ prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów w trakcie produkcji, a także wskazuje jakie zapasy magazynowe będą optymalne dla bieżących zamówień;
  • zasoby, którymi racjonalne zarządzanie umożliwia zwiększenie zysków, bez konieczności ich nadmiernej eksploatacji.

 

  1. Wszystkie dane w jednym miejscu i dostępne od ręki

System MES tworzy coś w rodzaju ogromnej bazy danych. Ze szczegółowymi informacjami na temat parametrów procesów produkcyjnych i wszystkiego, co dzieje się wokół nich - przy planowaniu produkcji, w związku z zamówieniami, na magazynie, a nawet w trakcie organizacji pracy na poszczególnych stanowiskach. To zbieranie, przechowywanie i udostępnianie informacji to bardzo dobre narzędzie do budowania silnego przedsiębiorstwa. Jednak z praktycznego punktu widzenia, szczególnie cenna jest tu łatwość dostępu do rzetelnych danych i możliwość uczynienia z nich pożytku na rzecz ulepszania produkcji. Wszystko szybko i sprawnie, bo MES udostępnia kompleksowe raporty już po kilku kliknięciach myszką.

 

  1. Planowanie wydajnej produkcji

W trakcie każdego procesu produkcyjnego prędzej czy później pojawiają się przestoje, serwisy, awarie. Są sytuacje, których nie da się przewidzieć. Jednak  już te, którym można zapobiec, warto dobrze zaplanować. Przykład - optymalizacja przezbrojeń zrealizowana przy pomocy nowoczesnego systemu MES. Dobre oprogramowanie do planowania produkcji pozwala zlokalizować miejsca, pozwalające skrócić czas przezbrojeń o kilkadziesiąt procent. Efekt - oszczędność czasu, ale i wzrost wydajności produkcji.

 

  1. Magazyn z prawdziwego zdarzenia

Porządek na magazynie naprawdę ma znaczenie dla produkcji. Kontrola nad stanami magazynowymi zabezpiecza surowce i półprodukty, zapewnia części zamienne do maszyn, pozwala szybko odnaleźć to, co właśnie jest potrzebne. Odpowiedni system MES dopilnuje tych wszystkich elementów, a nawet więcej, bo np. system OptiMES od Syneo.pl - alarmuje o niskich stanach magazynowych, przypomina o terminach dostaw, generuje automatyczne dokumenty księgowe. Szczególnie czasooszczędne dla magazynów są rozwiązania wykorzystujące kody kreskowe, QRCode albo tagów RFID i mobilne czytniki, które oszczędzają czas w trakcie przyjęć i wydań produktów.

 

  1. Motywacja pracowników

Wykorzystanie systemu wspierającego planowanie i kontrolowanie produkcji stanowi silny bodziec motywacyjny dla pracowników. Już sama świadomośc tego, że każdy etap produkcji i każda czynność wykonywana przez pracowników podlega obserwacji, ma określony czas realizacji i może być w każdej chwili skontrolowana, mocno wpływa na faktyczne przykładanie się do wypełnianych obowiązków.  Z drugiej strony - np. takie panele meldunkowe wykorzystywane w systemach MES to narzędzie usprawniające rozliczenie się z wykonanych zadań i porównanie wyników z innymi realizacjami na tym samym stanowisku. Dlatego system MES to oszczędność czasu i motywacja w jednym.

 

  1. Eliminacja wąskich gardeł

Najbardziej dotkliwy problem produkcji - wąskie gardła, podobno są nieuniknione i najczęściej wynikają z braków w surowcach lub problemów z pracownikami. System MES znowu załatwia te dwie kwestie jednocześnie. Automatycznie zebrane dane z maszyn produkcyjnych na temat poziomu surowców, przekazywane są do magazynu, gdy już pora zabezpieczyć nową dostawę. To samo automatyczne zbieranie danych działa również w temacie tempa i wydajności pracy na konkretnych stanowiskach. Szybkie informowanie o zagrożeniach dla ciągłości produkcji to baza do podjęcia działań, zanim potencjalne wąskie gardło stanie się realnym problemem. W tym przypadku wiedza o zagrożeniach i zapobieganie im, jest sposobem na oszczędność czasu, który trzeba byłoby poświęcić na uzupełnienie braków i przywrócenie oczekiwanego tempa produkcji

 

Podsumowanie          

System MES to narzędzie wszechstronne, dlatego zabezpiecza rozwiązania różnych problemów. Widać to na przykładzie czasu, którego szczególnie na produkcji chciałoby się mieć więcej - i okazuje się, że faktycznie można. Jak to osiągnąć? Porządkując podstawowe kwestie (np. magazyn) i optymalizując powtarzalne działania (np. przezbrojenie maszyn).

Właśnie takie cele osiąga się przy zastosowaniu systemu OptiMES. O jego wszystkich funkcjonalnościach i korzyściach można dowiedzieć się bezpośrednio u praktyków optymalizacji produkcji z Syneo.pl. Kontakt pod numerem 517 827 436 lub mailowo na biuro@syneo.pl.

 

Karol Chęciński
Prezes Syneo.pl

 

Copyright 2007 – 2020 © Prawa autorskie do strony internetowej oraz jej zawartości przysługują firmie
BPC GROUP POLAND bądź innym podmiotom uprawnionym – i chronione są przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
×

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Repellat impedit repellendus vero cupiditate suscipit, tempora quae praesentium qui omnis molestias fugiat totam architecto quo ad aliquam excepturi. Quia, id quo.

Trwa ładowanie.. Proszę czekać...

Trwa Ładowanie