BI - Business Intelligence

Pulpit nawigacyjny i raporty to tylko jeden z elementów BI, jego „mądrość” tkwi o wiele głębiej.

Przedsiębiorstwo, które przystępuje do wyboru systemu BI, powinno odpowiedzieć sobie na pytania:

W czym będziemy lepsi od innych organizacji po wdrożeniu pewnych elementów BI ?

Kiedy i jak daleko zostaniemy w tyle, jeśli takich rozwiązań nie wdrożymy?

Jakimi danymi dysponujemy i chcielibyśmy je wykorzystać oraz jakie inne chcemy pozyskiwać ?

Kto w organizacji jest dobrym sponsorem oraz gorącym orędownikiem takich rozwiązań i będzie stanowił oparcie dla ciągłości stosowania i poszerzania rozwiązań BI ?

Robert Śmieszek

Kierownik Działu Planowania i Analiz

HARPER HYGIENICS S.A.

System BI kojarzony jest zwykle z interaktywnymi pulpitami nawigacyjnymi, z mnóstwem KPI. Atrakcyjna wizualizacja jest zwykle chwytliwym elementem dla kadry zarządzającej, stanowi niezłą zachętę do zakupu systemu. W dłuższej jednak perspektywie nie przesądza o dobrym wykorzystaniu tych narzędzi.

Pojęcie BI jest na tyle szerokie, że rozważania o wdrożeniu BI powinny być rozmową o pewnym zakresie rozwiązań, które chcielibyśmy u siebie znaleźć. Trzeba sobie zdawać sprawę ,że „mądrość” tego rozwiązania tkwi znacznie głębiej.

Niekoniecznie jest prosto i logicznie wytłumaczalna, łatwa do udokumentowania. Ukazując jednak, pewne trendy, zasady, korelacje (których podstaw nie do końca musimy rozumieć), pozwala wykorzystywać je dla podniesienia wartości firmy. Wiemy więcej, szybciej i trafniej oceniamy przyszłość. Pulpit nawigacyjny i raporty to tylko jeden z elementów BI.

O ile głębsza analityka BI jest już mocno zakorzeniona w niektórych sektorach ( finanse, bankowość, telekomy) , to wiele innych sektorów rynku jeszcze raczkuje w tym obszarze.

Aby zachęcić potencjalnych odbiorców do stosowania takich rozwiązań, dobrze jest wskazać na konkretne przykłady zastosowań systemów BI. Pokazać potencjał korzyści wynikających z określonych metod analityki BI.

Dobrze jest także, jeśli w organizacji już na początku zostaną ustrukturyzowane i opisane pewne zestawy danych, aby szybko móc pokazać ich konkretne zastosowania. Jeśli dane w firmie nie są ustrukturyzowane, organizacja korzysta z różnych źródeł danych (dane tekstowe, pliki excel, word i inne), to ważnym etapem jest ich przygotowanie. Sama budowa hurtowni danych również może być ( i zwykle jest) niezwykle istotnym wyzwaniem wchodzącym w zakres wdrożenia systemu BI.

Copyright 2007 – 2020 © Prawa autorskie do strony internetowej oraz jej zawartości przysługują firmie
BPC GROUP POLAND bądź innym podmiotom uprawnionym – i chronione są przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
×

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Repellat impedit repellendus vero cupiditate suscipit, tempora quae praesentium qui omnis molestias fugiat totam architecto quo ad aliquam excepturi. Quia, id quo.

Trwa ładowanie.. Proszę czekać...

Trwa Ładowanie