Problemy w zarządzaniu i potrzeby inwestycyjne

Branża maszynowa – problemy, potrzeby inwestycje.

Przemysł maszynowy stanowi gałąź przemysłu ciężkiego, do którego zalicza się produkcję maszyn wykorzystywanych w innych branżach przemysłowych. Mowa tutaj o maszynach wytwarzanych m.in. dla górnictwa, hutnictwa, budownictwa, energetyki, rolnictwa, a także o obrabiarkach i silnikach.

 

W Polsce główne ośrodki przemysłu maszynowego zlokalizowane są na Górnym Śląsku i w Centralnym Okręgu Przemysłowym, wiele firm znajduje się także w  Warszawie, Poznaniu, Andrychowie, Bielsku-Białej, Bydgoszczy czy Elblągu.

BPC GROUP POLAND analizuje rynek przedsiębiorstw branży maszynowej pod kątem potrzeb oraz wynikających z nich planów inwestycyjnych. Poniżej wykresy przedstawiające obszary wymagające usprawnienia, które wskazuje management oraz strukturę planowanych inwestycji w oparciu o analizę 100 przedsiębiorstw.

 

Obszary wymagające usprawnienia:

 

 

Struktura planowanych inwestycji IT na lata 2019-2020:

 

 

Producenci produktów złożonych, jakimi są pojazdy, maszyny i urządzenia, wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej (BOM) z programów CAD do systemów klasy ERP. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie monitorować maszyn.

Potrzebny jest zatem dostęp do pełnych historii wszystkich prac serwisowych wykonywanych na maszynie. Problematyczne jest również skatalogowanie narzędzi, przypisanie wydanego narzędzia do pracownika oraz informacja o wszystkich narzędziach z możliwością podziału na grupy narzędzi oraz lokalizacje.

Kontrola jakości w tej branży powinna odbywać się na każdym etapie procesu technologicznego: od momentu wejścia surowca do zakładu, aż po reklamacje.

 

Inwestycje w branży maszynowej to efekt wpływu silnych trendów: Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy oraz dążenia do automatyzacji i robotyzacji produkcji.

 

Przemysł 4.0.
Ideą trendu jest połączenie nowoczesnych systemów IT, innowacyjnych urządzeń i maszyn w kompleksowe środowisko, Dzięki temu , producenci mogą spełnić indywidualne wymagania klienta. Technologie Internetu Rzeczy, Big Data, Cloud Computnig oraz inteligentne maszyny umożliwiają wytwarzanie pojedynczych produktów oraz optymalizują koszt i czas produkcji

Internet Rzeczy
Głównym założeniem trendu jest połączenie w sieci inteligentnych urządzeń, które komunikują się ze sobą, dzięki czemu możliwa jest ich agregacja i analiza w znacznie szerszym wymiarze. Bazuje na takich pojęciach jak: anytime, anyplace, anything (zawsze, wszędzie, z wszystkich).

 

Opis infrastruktury IT analizowanych przedsiębiorstw oraz plany inwestycyjne ( fragm. raportu):

 

 

 

 
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82_maszynowy

 

Copyright 2007 – 2020 © Prawa autorskie do strony internetowej oraz jej zawartości przysługują firmie
BPC GROUP POLAND bądź innym podmiotom uprawnionym – i chronione są przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
×

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Repellat impedit repellendus vero cupiditate suscipit, tempora quae praesentium qui omnis molestias fugiat totam architecto quo ad aliquam excepturi. Quia, id quo.

Trwa ładowanie.. Proszę czekać...

Trwa Ładowanie